Chemická zlúčenina hydrogénuhličitanu sodného. Viete o čom je reč? O zázračnom lieku, o skvelej kozmetike, o úžasnom čistiacom prostriedku. Stále nič? Možno ste túto zlúčeninu už použili. Dokonca si dovolíme tvrdiť že určite. Reč je totiž o dobre známej a často používanej sóde bicarbóne. Tento drobný kryštalický prášok si našiel pevné miesto v našich domácnostiach už desiatky rokov. Je tak univerzálny a širokospektrálny až je to k neuvereniu. Sóda bicarbóna alias jedlá sóda ale nie je iba na pečenie nadýchaných a jemných koláčov. Neobmedzujme jej potenciál iba na kuchyňu. Svoje miesto si zaslúžila aj v kúpeľni. Je totiž obľúbeným práškom pridávaným do zubnej pasty za účelom odstránenia jemného zubného plaku a teda vybielením zubov.

Pohár vody s jedlou sódou uľaví pálenie záhy

Musíte si ale dávať pozor a na svoje zuby byť jemný. Aj keď ich chráni tvrdá zubná sklovina – masívnejšie odstránenie zubného kameňa nechajte radšej na šikovné ruky dentálnej hygieničky. Rovnako účinná je na nepríjemné čierne bodky – akné. Stačí z vody a jedlej sódy vytvoriť pastu, ktorú si nanesiete na tvár a necháte pár minút pôsobiť. Výsledkom je pleť s menším výskytom začervenaných miest a odstránenie čiernych bodiek, čo prispieva k prevencii zapálených vyrážok, ktoré môžu spôsobovať jazvy a zmeny farby pleti v miestach zápalu. Okrem benefitov pre kuchyňu a krásu je zaujímavým využitím tejto sódy drink. Teda skôr jedlá sóda rozpustená vo vode. Ideálne obohatenej o horčík.

sóda bicarbóna na pranie? Dobrý nápad

Takto môžete cielene bojovať proti prekysleniu organizmu. Je teda vhodná pri zápalových problémoch, a tráviacich problémoch. Niektorý ľudia odporúčajú takto rozpustenú sódu kloktať pri zápaloch hrdla. Ak trpíte častou kyselinou zo žalúdka, neváhajte a choďte do toho! Sóda bicarbóna uľaví vášmu žalúdku behom chvíli a Vy pocítite úľavu od pálenia. Nenadarmo sa hovorí, že prekyslený organizmus sa rúti do kolotoča chorôb. Práve v tráviacom trakte sídli ohnisko boja proti chorobám – imunitný systém. Ten ak je v prostredí, ktoré je narušené nemôže riadne pracovať. Vyskúšajte teda jedlú sódu nielen v kuchyni ale aj na iných miestach a budete milo prekvapený.