Upchatý drez môže spôsobiť nemalé problémy. Pri pomalšom odtekaní ako inokedy je na mieste okamžite zakročiť. Odtok sa totiž môže úplne zastaviť. Upchatý odtok je úplne bežnou záležitosťou. Keďže v ňom umývame riad, dostáva sa do odtoku veľa látok, ktoré ho môžu upchať. Mastnota sa usadzuje na stenách odtokových rúr a ako lepidlo zachytáva a nabaľuje svoj objem. Tento proces síce nie je najrýchlejší ale výsledok je jasný. Slabo odtekajúca voda. Najčastejšie sa nám to stáva v kuchyni – kuchynskom dreze. A kúpeľni – v umývadle, sprche či vani.

Najčastejšie sa upchá odtok v kuchynskom drese, umývadle či sprche

Voda slabo odteká, čo s tým?

Ako prvú pomoc by sme mali mať doma gumový zvon. Zapchajte s ním otvor prepadu a môžete sa pustiť do pumpovania. Takto sa vytvára tlak, ktorý by upchatie mal oslabiť a povoliť. Následne nalejeme horúcu vodu pre odstránenie prípadných zvyškov a mastnoty.

Ak zvon nie je dostatočne silným riešením pristupujeme k ďalšej možnosti. A to k rozobratiu sifónu. Pod sifón si dáme vedro – kvôli odtekajúcej vode a nečistotám a sifón odskrutkujeme. Dajte si ale poriadny pozor. Sifón musí byť späť riadne zaskrutkovaný.

Zlyhalo všetko? Máme pred sebou poslednú možnosť. Nie je veľmi ekologická a môže byť aj zdraviu škodlivá. Keď zlyhajú predchádzajúce možnosti, nastupuje na rad chemické čistenie. Nakoľko chemikália musí rozložiť nielen drobné nečistoty ale aj mastnotu, musí byť riadne silná. Nezabúdajte preto pri jej použití na ochranné pomôcky. Aj keď je použitie chémie ľahšie a za pár minút hotové, je potrebné iba naliatie, poprípade aj zaliatie horúcou vodou, nie je to najšťastnejšie riešenie. Pri práci sa totiž môžu uvoľňovať nebezpečné plyny. Pri slabom alebo nedostatočnom vetraní miestnosti môžu privodiť dýchacie ťažkosti.

vyčistenie odtoku môže byť niekedy problém

Existuje aj iné riešenie?

Necítite sa ako inštalatér a rozoberanie sifónu si neviete predstaviť? Ak nám je aspoň trochu známa ekológia a spodné vody z ktorých čerpáme vodu pitnú – chémiu používať zrejme nebudeme. Okrem toho je jej použitie pri nedodržaní krokov a odporúčaní v návode aj nebezpečné. Rozhodnime sa nechať spriechodnenie odtoku na profesionálov. Takzvané krtkovanie vykonávajú rýchlo, bez zásahov do životného prostredia. Krtkovanie cena https://ab-krtkovanie.sk/krtkovanie-kanalizacii/ – nie je nič strašné, ceny za tento úkon sú primerané a rozhodne nespôsobia vietor vo vašej peňaženke. Neveríte navštívte stránky https://ab-krtkovanie.sk/krtkovanie-kanalizacii/ a urobte si vlastnú predstavu