Stolné počítače (PC) sú aj napriek dostupnosti prenosných zariadení ako tablety či notebooky naďalej populárnym tovarom na trhu. Stále sa nájde veľa spotrebiteľov, ktorí uprednostňujú klasickú PC zostavu, avšak samozrejme s modernými parametrami. O počítačové zostavy prejavujú záujem firmy, ale aj bežné domácnosti. Ste v situácii, v ktorej si chcete kúpiť nový PC do domácnosti? V takom prípade sa pozrieme na dôležité parametre a na to, ako a podľa čoho vybrať ten správny stolný počítač pre vás.

Muž za počítačom

Výhodou klasickej PC skrinky je, že sa dá v prípade záujmu po nejakom čase upgradovať, teda vylepšiť. Vymeniť či rozšíriť niektoré jej vnútorné súčasti (ako grafická karta či veľkosť operačnej pamäte) za novšie a výkonnejšie. Môže sa stať, že o pár rokov váš PC bude mať pomerne výkonný procesor, ale chceli by ste výkonnejšiu grafickú kartu (GPU) alebo rozšíriť veľkosť operačnej pamäte (RAM). V takom prípade to zvyčajne nie je problém. Záleží do akej miery budete so svojim počítačom spokojní a k čomu ho chcete využívať primárne. Na hranie hier, na grafickú či programatársku prácu či bežnú administratívu? Alebo na bežné účely ako prezeranie internetu, písanie, četovanie, apod?

Práca na počítači

Pred kúpou by ste si teda mali dobre rozmyslieť, k čomu váš budúci počítač budete využívať primárne. Podľa toho potom vyberajte parametre. Rozhodujúce parametre pri kúpe PC sú:

  • Veľkosť operačnej pamäte RAM, Koľko jadier a akú frekvenciu má procesor (CPU), Aká je kapacita pevného disku (úložného miesta) a akú má v sebe toto zariadenie grafickú kartu (GPU).

Pokiaľ hľadáte cenovo dostupný počítač na bežné účely, v súčasnosti by mal mať aspoň 8GB RAM, Frekvenciu procesora vyše 3GHz a veľkosť úložného miesta 500 GB – 1 TB (1000 GB). Takéto zariadenie sa dá v súčasnosti kúpiť za prístupnú cenu. Typ a veľkosť grafickej karty už záleží od toho, či máte v pláne hrávať najnovšie herné tituly (herné PC sú o dosť drahšie).