Vedeli ste o tom, že aplikovaním led svietidiel do vašej domácnosti môžete usporiť až 80% odberu elektrickej energie?
Táto úspora nebude sympatickou zmenou len z pohľadu znížených poplatkov, ale tiež z hľadiska ekológie. V tomto článku sa preto zameriame na tento typ osvetlenia a konkrétne na často využívaný priestor v interiéri, akým je kuchyňa.
Najskôr začneme tým najdôležitejším, a to osvetlením kuchynského priestoru, čím sa pozrieme konkrétne na osvetlenie kuchynskej linky, kedy môže byť veľmi praktickým riešením využitie samolepiacich led pásikov. Pozornosť však následne budeme venovať aj jedálenskému stolu, ktorý je takisto často využívaným bodom. Vo všeobecnosti sa do kuchyne v prípade osvetlenia led hodí využiť svetlo teplej bielej farby.

osvětlení kuchyňské linky

Kvalitné osvetlenie je však dôležitou súčasťou predovšetkým pracovnej plochy, teda kuchynská linka, na ktorej pripravujeme pokrmy. Tu sa tak hodí, aby bolo svetlo intenzívne a aby sme tak zabránili šeru, čiže je dôležitá jasná viditeľnosť. Varenie, krájanie, miešanie,… sa totiž nezaobíde bez spoľahlivého osvetlenia. V prípade led sa takisto orientujeme na farbu svetla, kedy v priestore pod kuchynskou linkou využijeme biele svetlo, ktoré nám pri zaobchádzaní s potravinami ukáže ich najreálnejšiu podobu, čím pri práci s potravinami odhalíme i ten najmenší detail. Šikovnou voľbou sú už spomenuté led pásiky disponujúce diódami led, ktoré navyše môžete nastrihať a upraviť tak ich dĺžky do podoby, ktorá vám vyhovuje.

skupina žárovek

Zamierame sa takisto na výkon, nakoľko intenzívnosť je na pracovnej ploche dôležitá s tým, že sa budeme riadiť radou- minimálne 10 wattov na jeden meter.
Z centrálneho pohľadu kuchyne ako celkového priestoru môžeme siahnuť po osvetlení led s výkonom minimálne 20 wattov, čo však záleží od veľkosti tohto priestoru a logicky čím je rozloha väčšia, tým viac potrebujeme wattov.